No Parking Any Time Sign, 18" x 12, R7-1D-12HA
  • Mfr # R7-1D-12HA
  • Zoro # G0212721
/ea
Key Features
Header
No Header
Legend
No Parking Any Time
Width
12"
Height
18"
Sign Shape
Vertical Rectangle
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
R7-1D-12HA
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
12"
Height
18"
Thickness
0.063 in
Mounting Hole Dia.
0.375 in
Details
Item
No Parking Sign
Header
No Header
Legend
No Parking Any Time
Sign Shape
Vertical Rectangle
Sign Material
Aluminum
Sign Mounting Style
Mounting Holes
Printed Language
English
Sign Background Color
White
ADA Compliant
No
Retroreflective Grade
High Intensity Prismatic
Glow-in-the-Dark
No
UV Resistant
Yes
Symbol
Double Headed Arrow
Operating Temp. Range
-30 Degrees to 200 Degrees F
Legend Style
Symbol and Text
Legend Color
White
Subject Matter
Parking
Double-Sided
Material
Aluminum
MUTCD Code
R7-1D
Sign Legend Color
Legend/Background Color
Red/white
Language
English
Green Environmental Attribute
Product Contains 100% Total Recycled Content
Standards
Meets & Exceeds Federal Minimum Reflectivity Guidelines
Background Color
Red
Sign Legend Text Color
Red
Protective Coating
Clear Film Laminate
Average Outdoor Durability
5 to 8 yr.
State Specific Sign
Indoor/Outdoor Usage
Outdoor
Sign Header
Number of Printed Sides
1
Holes on 1 in. Centers
Yes
MUTCD Compliant Sign
Sign Legend
Mounting Hole Distance Center to Center
15 in
Sign Legend Style
Symbol, Text
Sign Properties
Rigid
MUTCD Sign Description
Sign Mounting Hardware Included
Includes Cross-Braces
Material Properties
Roll Up
Description
No Parking Any Time Parking Sign, Height 18 in, Width 12 in, Sign Material Aluminum, Sign Mounting Style Mounting Holes, Printed Language English, Sign Shape Vertical Rectangle