No Parking Beyond This Point Sign, 18x12, NP-014-12HA
  • Mfr # NP-014-12HA
  • Zoro # G3838213
/ea
Key Features
Header
No Header
Legend
No Parking Beyond This Point
Width
12"
Height
18"
Sign Shape
Vertical Rectangle
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
NP-014-12HA
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
12"
Height
18"
Thickness
0.063 in
Mounting Hole Dia.
0.375 in
Details
Item
No Parking Sign
Header
No Header
Legend
No Parking Beyond This Point
Sign Shape
Vertical Rectangle
Sign Material
Aluminum
Sign Mounting Style
Mounting Holes
Printed Language
English
Sign Background Color
White
ADA Compliant
No
Retroreflective Grade
High Intensity Prismatic
Glow-in-the-Dark
No
UV Resistant
Yes
Operating Temp. Range
-30 Degrees to 200 Degrees F
Standards
Meets & Exceeds Federal Minimum Reflectivity Guidelines
Background Color
White
Legend Color
Red
Language
English
Material
Aluminum
Legend/Background Color
Red/white
Double-Sided
Legend Style
Text
Sign Legend Color
Red
Subject Matter
Parking
Sign Legend Text Color
MUTCD Compliant Sign
State Specific Sign
Indoor/Outdoor Usage
Outdoor
Number of Printed Sides
1
Sign Properties
Rigid
Sign Legend
Mounting Hole Distance Center to Center
15 in
Sign Legend Style
Text
Includes Cross-Braces
Holes on 1 in. Centers
Yes
Average Outdoor Durability
5 to 8 yr.
Protective Coating
Clear Film Laminate
Sign Mounting Hardware Included
Sign Header
Material Properties
Roll Up
Description
No Parking Beyond This Point Parking Sign, Height 18 in, Width 12 in, Sign Material Aluminum, Sign Mounting Style Mounting Holes, Printed Language English, Sign Shape Vertical Rectangle