One Way Do Not Enter Traffic Sign, 24 in H, 18 in W, Aluminum, Vertical Rectangle, TR-011-18DA
  • Mfr # TR-011-18DA
  • Zoro # G0226572
/ea
Key Features
Header
No Header
Legend
One Way Do Not Enter
Width
18 in
Height
24 in
Sign Shape
Vertical Rectangle
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TR-011-18DA
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
18 in
Height
24 in
Thickness
0.080 in
Mounting Hole Dia.
0.375 in
Details
Item
One Way Do Not Enter Traffic Sign
Header
No Header
Legend
One Way Do Not Enter
Sign Shape
Vertical Rectangle
Sign Material
Aluminum
Sign Mounting Style
Mounting Holes
Printed Language
English
Sign Background Color
White
ADA Compliant
No
Retroreflective Grade
Diamond
Glow-in-the-Dark
No
UV Resistant
Yes
Legend/Background Color
Black/White
Legend Style
Text
Standards
Meets & Exceeds Federal Minimum Reflectivity Guidelines
Sign Legend Color
Black
Double-Sided
MUTCD Code
R6-2A
Background Color
White
Language
English
Material
Aluminum
Legend Color
Black
Operating Temp. Range
-30 Degrees to 200 Degrees F
Subject Matter
Traffic
Sign Legend Text Color
Sign Legend
Indoor/Outdoor Usage
Outdoor
State Specific Sign
Sign Header
Includes Cross-Braces
MUTCD Compliant Sign
Yes
Sign Mounting Hardware Included
Sign Properties
Rigid
Number of Printed Sides
1
Holes on 1 in. Centers
Protective Coating
Clear Film Laminate
MUTCD Sign Description
Sign Legend Style
Text
Average Outdoor Durability
8 to 10 yr.
Mounting Hole Distance Center to Center
21 in
Material Properties
Roll Up
Description
One Way Do Not Enter Traffic Sign, Height 24 in, Width 18 in, Sign Material Aluminum, Sign Mounting Style Mounting Holes, Printed Language English, Sign Shape Vertical Rectangle