Parking Sign, 2-1/2 x 20In, GRN/WHT, Text, CS-004-20HA
  • Mfr # CS-004-20HA
  • Zoro # G4120733
/ea
Key Features
Header
No Header
Legend
Customers Only
Width
20"
Height
2-1/2"
Sign Shape
Vertical Rectangle
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CS-004-20HA
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
20"
Height
2-1/2"
Thickness
0.04 in
Mounting Hole Dia.
0.375 in
Details
Item
Customer Parking Sign
Header
No Header
Legend
Customers Only
Sign Shape
Vertical Rectangle
Sign Material
Aluminum
Sign Mounting Style
Mounting Holes
Printed Language
English
Sign Background Color
White
ADA Compliant
No
Retroreflective Grade
High Intensity Prismatic
Glow-in-the-Dark
No
UV Resistant
Yes
Subject Matter
Parking
Sign Legend Color
Green
Double-Sided
Legend Style
Text
Operating Temp. Range
-30 Degrees to 200 Degrees F
Material
Aluminum
Language
English
Legend/Background Color
Green/White
Legend Color
Green
Background Color
White
Standards
Meets & Exceeds Federal Minimum Reflectivity Guidelines
Sign Legend Text Color
Includes Cross-Braces
Protective Coating
Clear Film Laminate
Mounting Hole Distance Center to Center
1.5 in
Sign Header
Holes on 1 in. Centers
Yes
Number of Printed Sides
1
MUTCD Compliant Sign
Sign Mounting Hardware Included
Average Outdoor Durability
5 to 8 yr.
Sign Legend Style
Text
State Specific Sign
Sign Legend
Indoor/Outdoor Usage
Outdoor
Sign Properties
Rigid
Material Properties
Roll Up
Description
Customer Parking Sign, Height 2 1/2 in, Width 20 in, Sign Material Aluminum, Sign Mounting Style Mounting Holes, Printed Language English, Sign Shape Vertical Rectangle