Permit Parking Sign, 18" x 12, RP-031-12HA
  • Mfr # RP-031-12HA
  • Zoro # G4888457
/ea
Key Features
Header
No Header
Legend
Parking By Permit Only
Width
12"
Height
18"
Sign Shape
Vertical Rectangle
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
RP-031-12HA
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
12"
Height
18"
Thickness
0.063 in
Mounting Hole Dia.
0.375 in
Details
Item
Permit Parking Sign
Header
No Header
Legend
Parking By Permit Only
Sign Shape
Vertical Rectangle
Sign Material
Aluminum
Sign Mounting Style
Mounting Holes
Printed Language
English
Sign Background Color
White
ADA Compliant
No
Retroreflective Grade
High Intensity Prismatic
Glow-in-the-Dark
No
UV Resistant
Yes
Legend Color
Green
Operating Temp. Range
-30 Degrees to 200 Degrees F
Subject Matter
Parking
Legend/Background Color
Green/White
Material
Aluminum
Language
English
Sign Legend Color
Green
Background Color
White
Double-Sided
Legend Style
Text
Standards
Meets & Exceeds Federal Minimum Reflectivity Guidelines
Sign Legend Text Color
Sign Header
Mounting Hole Distance Center to Center
15 in
Protective Coating
Clear Film Laminate
MUTCD Compliant Sign
Sign Legend Style
Text
Includes Cross-Braces
Sign Legend
Average Outdoor Durability
5 to 8 yr.
Number of Printed Sides
1
Sign Properties
Rigid
Holes on 1 in. Centers
Yes
State Specific Sign
Sign Mounting Hardware Included
Indoor/Outdoor Usage
Outdoor
Material Properties
Roll Up
Description
Permit Parking Sign, Height 18 in, Width 12 in, Sign Material Aluminum, Sign Mounting Style Mounting Holes, Printed Language English, Sign Shape Vertical Rectangle