  • Mfr # LCU4-0055-NP_10X7
  • Zoro # G9487585
Header
Danger
Legend
Moving Machinery. Stay Clear. Accident Will Cause Severe Injury Or Death.
Width
10 in
Height
7 in
Sign Shape
Vertical Rectangle
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
LCU4-0055-NP_10X7
Width
10 in
Height
7 in
Thickness
0.055 in
Depth
11/200 in
Mounting Hole Dia.
0.1875 in
Details
Item
Plastic Moving Machinery Danger Sign
Header
Danger
Legend
Sign Shape
Vertical Rectangle
Sign Material
Plastic
Sign Mounting Style
Mounting Holes
Printed Language
English
Sign Background Color
White
ADA Compliant
No
Retroreflective Grade
Not Retroreflective
Glow-in-the-Dark
No
UV Resistant
Yes
ANSI Compliant
Yes
Operating Temp. Range
-40 Degrees to 176 Degrees F
Sign Legend Color
Black
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content