Reserved Parking Sign, 18" x 12, RP-999-12HA
  • Mfr # RP-999-12HA
  • Zoro # G3838247
/ea
Key Features
Header
No Header
Legend
Reserved For
Width
12"
Height
18"
Sign Shape
Vertical Rectangle
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
RP-999-12HA
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
12"
Height
18"
Thickness
0.063 in
Mounting Hole Dia.
0.375 in
Details
Item
Reserved Parking Sign
Header
No Header
Legend
Reserved For
Sign Shape
Vertical Rectangle
Sign Material
Aluminum
Sign Mounting Style
Mounting Holes
Printed Language
English
Sign Background Color
White
ADA Compliant
No
Retroreflective Grade
High Intensity Prismatic
Glow-in-the-Dark
No
UV Resistant
Yes
Language
English
Standards
Meets & Exceeds Federal Minimum Reflectivity Guidelines
Material
Aluminum
Double-Sided
Sign Legend Color
Green
Legend Style
Text
Legend Color
Green
Background Color
White
Operating Temp. Range
-30 Degrees to 200 Degrees F
Subject Matter
Parking
Legend/Background Color
Green/White
Sign Legend Text Color
Sign Legend Style
Text
MUTCD Compliant Sign
Average Outdoor Durability
5 to 8 yr.
Indoor/Outdoor Usage
Outdoor
Mounting Hole Distance Center to Center
15 in
Holes on 1 in. Centers
Yes
Sign Header
Sign Properties
Rigid
Number of Printed Sides
1
Sign Mounting Hardware Included
Includes Cross-Braces
Protective Coating
Clear Film Laminate
State Specific Sign
Sign Legend
Material Properties
Roll Up
Description
Reserved Parking Sign, Height 18 in, Width 12 in, Sign Material Aluminum, Sign Mounting Style Mounting Holes, Printed Language English, Sign Shape Vertical Rectangle