Speed Limit 35 Traffic Sign, 24 in H, 18 in W, Aluminum, Vertical Rectangle, R2-1-35-18DA
  • Mfr # R2-1-35-18DA
  • Zoro # G0228182
/ea
Key Features
Header
No Header
Legend
Speed Limit 35
Width
18 in
Height
24 in
Sign Shape
Vertical Rectangle
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
R2-1-35-18DA
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
18 in
Height
24 in
Thickness
0.080 in
Mounting Hole Dia.
0.375 in
Details
Item
Speed Limit 35 Traffic Sign
Header
No Header
Legend
Speed Limit 35
Sign Shape
Vertical Rectangle
Sign Material
Aluminum
Sign Mounting Style
Mounting Holes
Printed Language
English
Sign Background Color
White
ADA Compliant
No
Retroreflective Grade
Diamond
Glow-in-the-Dark
No
UV Resistant
Yes
Legend Style
Text
Material
Aluminum
Language
English
Operating Temp. Range
-30 Degrees to 200 Degrees F
Sign Legend Color
Black
Double-Sided
MUTCD Code
R2-1
Standards
Meets & Exceeds Federal Minimum Reflectivity Guidelines
Legend Color
Black
Background Color
White
Legend/Background Color
Black/White
Subject Matter
Traffic
Sign Legend Text Color
Average Outdoor Durability
8 to 10 yr.
State Specific Sign
Sign Properties
Rigid
MUTCD Sign Description
Includes Cross-Braces
MUTCD Compliant Sign
Yes
Protective Coating
Clear Film Laminate
Holes on 1 in. Centers
Sign Mounting Hardware Included
Mounting Hole Distance Center to Center
21 in
Number of Printed Sides
1
Sign Legend
Sign Header
Sign Legend Style
Text
Indoor/Outdoor Usage
Outdoor
Material Properties
Roll Up
Description
Speed Limit 35 Traffic Sign, Height 24 in, Width 18 in, Sign Material Aluminum, Sign Mounting Style Mounting Holes, Printed Language English, Sign Shape Vertical Rectangle