  • Mfr # TR-038-18DA
  • Zoro # G1762634
/ea
Key Features
Header
No Header
Legend
Stop Pedestrian Crossing
Width
18"
Height
24"
Sign Shape
Rectangle
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
TR-038-18DA
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
18"
Height
24"
Thickness
0.08 in
Mounting Hole Dia.
0.375 in
Details
Item
Stop Pedestrian Crossing Sign
Header
No Header
Legend
Stop Pedestrian Crossing
Sign Shape
Rectangle
Sign Material
Aluminum
Sign Mounting Style
Mounting Holes
Printed Language
English
Sign Background Color
White, Yellow
ADA Compliant
No
Retroreflective Grade
Diamond
Glow-in-the-Dark
No
UV Resistant
Yes
Legend Color
Black, Red
Operating Temp. Range
-30 Degrees to 200 Degrees F
Material
Aluminum
Sign Legend Color
Black, Red
Legend/Background Color
Red and Black/Yellow
Symbol
Stop Symbol w/Pedestrian Crossing Pictogram
Legend Style
Symbol and Text
Language
English
Double-Sided
Subject Matter
Pedestrian Traffic
Background Color
Yellow
Standards
Meets & Exceeds Federal Minimum Reflectivity Guidelines
Sign Legend Text Color
Black, White
Number of Printed Sides
1
State Specific Sign
Protective Coating
Clear Film Laminate
Sign Legend Style
Symbol, Text
Sign Header
Indoor/Outdoor Usage
Outdoor
Sign Mounting Hardware Included
Holes on 1 in. Centers
Yes
Sign Properties
Rigid
Average Outdoor Durability
8 to 10 yr.
Sign Legend
MUTCD Compliant Sign
Mounting Hole Distance Center to Center
21 in
Includes Cross-Braces
Material Properties
Roll Up
Description
Pedestrian Crossing Traffic Sign, Height 24 in, Width 18 in, Sign Material Aluminum, Sign Mounting Style Mounting Holes, Printed Language English, Sign Shape Vertical Rectangle