Student Parking Sign, 12" x 18, LR7-55-18HA
  • Mfr # LR7-55-18HA
  • Zoro # G0134075
/ea
Key Features
Header
No Header
Legend
Student Parking
Width
18"
Height
12"
Sign Shape
Horizontal Rectangle
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LR7-55-18HA
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
18"
Height
12"
Thickness
0.063 in
Mounting Hole Dia.
0.375 in
Details
Item
Student Parking Sign
Header
No Header
Legend
Student Parking
Sign Shape
Horizontal Rectangle
Sign Material
Aluminum
Sign Mounting Style
Mounting Holes
Printed Language
English
Sign Background Color
White
ADA Compliant
No
Retroreflective Grade
High Intensity Prismatic
Glow-in-the-Dark
No
UV Resistant
Yes
Operating Temp. Range
-30 Degrees to 200 Degrees F
Double-Sided
Legend Style
Text
Sign Legend Color
Black
Legend/Background Color
Black/White
Language
English
Standards
Meets & Exceeds Federal Minimum Reflectivity Guidelines
Background Color
White
Material
Aluminum
Legend Color
Black
Subject Matter
Parking
Sign Legend Text Color
Average Outdoor Durability
5 to 8 yr.
State Specific Sign
Sign Legend Style
Text
Sign Legend
Number of Printed Sides
1
Protective Coating
Clear Film Laminate
Sign Properties
Rigid
Holes on 1 in. Centers
Yes
Includes Cross-Braces
Mounting Hole Distance Center to Center
9 in
Indoor/Outdoor Usage
Outdoor
Sign Mounting Hardware Included
Sign Header
MUTCD Compliant Sign
Material Properties
Roll Up
Description
Student Parking Sign, Height 12 in, Width 18 in, Sign Material Aluminum, Sign Mounting Style Mounting Holes, Printed Language English, Sign Shape Horizontal Rectangle