  • Mfr # SEC-006-12HA
  • Zoro # G0213446
/ea
Key Features
Header
No Header
Width
12 in
Height
18 in
Sign Shape
Vertical Rectangle
Sign Material
Non-PVC Polymer
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SEC-006-12HA
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
12 in
Height
18 in
Thickness
0.063 in
Depth
63/1000 in
Mounting Hole Dia.
0.375 in
Details
Item
Traffic Sign
Header
No Header
Legend
No Vehicles Beyond This Point
Sign Shape
Vertical Rectangle
Sign Material
Non-PVC Polymer
Sign Mounting Style
With Mounting Holes, Top/Bottom Centered
Printed Language
English
Sign Background Color
White
ADA Compliant
No
Retroreflective Grade
High Intensity Prismatic (HIP)
Glow-in-the-Dark
No
UV Resistant
Yes
Operating Temp. Range
-30 Degrees to 200 Degrees F
Subject Matter
Traffic
Legend/Background Color
Black/White
Sign Legend Color
Black
Green Environmental Attribute
Minimum 70% Post-Consumer Recycled Content