Lyn-Tron Precision Shoulder Screw, M4.0x0.7 Thr Sz, 4.75mm Thr Lg, 3.18 mm Shoulder Lg, Stainless Steel SS5318-00
Precision Shoulder Screw, M4.0x0.7 Thr Sz, 4.75mm Thr Lg, 3.18 mm Shoulder Lg, Stainless Steel (Discontinued)
  • Mfr # SS5318-00
  • Zoro # G2560383
Get a 10% off coupon
MFR #
SS5318-00
Thread Size
M4.0x0.7
Shoulder Diameter
4.75 mm
Shoulder Length
3.18 mm
Head Diameter
8mm
Head Height
4 mm
Thread Length
4.75mm
Overall Length
11.93 mm
Diameter Thread Size
M4.0x0.7
Slot Width
0.8 mm
Slot Depth
0.2 mm