  • Mfr # BT40-SK16-60
  • Zoro # G0543000
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Collet Series
SK16
For Use With
SK Collets
Nut Dia.
1.575 in
Coolant Through
Yes
Taper Size
BT40
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BT40-SK16-60
Country of Origin
Japan
Dimensions
Nut Dia.
1.575 in
Taper Size
BT40
Overall Length
Nut Diameter
1.58 in
Details
Item
Collet Chuck
Collet Series
SK16
For Use With
SK Collets
Coolant Through
Yes
Max. Collet Capacity
0.629 in
Balanceable
No
Min. Collet Capacity
0.1080 in
Material
High Speed Steel
Pre-Balanced
Projection
60 mm
Coolant Fed
Features
Pre-Balanced
Compatible Collet Wrench
9HC16
Shank Type
Taper
Compatible Collet Series
Description
Collet Chuck, Taper Size BT40, Min. Collet Capacity 0.1080 in, Max. Collet Capacity 0.629 in, Projection 60 mm, SK16