  • Mfr # C4007-0011-2.50
  • Zoro # G0542538
Key Features
Collet Series
ER11
For Use With
ER Collets
Nut Dia.
0.750 in
Pre-Balanced
Yes
Material
Molybdenum
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
C4007-0011-2.50
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Nut Dia.
0.750 in
Taper Size
CAT40
Overall Length
Nose Dia.
3/4 in
Outside Diameter - Maximum
0.75 in
Shank Thread Size
M14
Compatible Collet Size - Minimum
0.02 in
Nut Diameter
0.75 in
Compatible Collet Size - Maximum
0.28 in
Details
Item
Collet Chuck
Collet Series
ER11
For Use With
ER Collets
Pre-Balanced
Yes
Material
Molybdenum
Min. Collet Capacity
0.0190 in
Projection
2.5 in
Max. Collet Capacity
0.275 in
Coolant Through
Balanceable
No
Coolant Fed
Coolant Through
Features
Standards
DIN 6499
Finish
Nickel Chrome
Compatible Nut Model Number
E11-NUT
Shank Type
Taper
Torque - Maximum
18 ft-lb
Coolant Supply
T.I.R. Tolerance
0 in
Speed - Maximum
23,000 RPM
Includes Coolant Screws
Coolant Screws Included
Compatible Collet Series
Product Type
CAT Collet Chuck
Number of Coolant Ports
2
Compatible Collet Wrench
011-HEX
Includes Nut
Nut Included
Description
Collet Chuck, Taper Size CAT40, Min. Collet Capacity 0.0190 in, Max. Collet Capacity 0.275 in, Projection 2.5 in, ER11