  • Mfr # C40S7-1000-2.75
  • Zoro # G0542081
Key Features
Collet Series
ER25
For Use With
ER Collets
Taper Size
CAT40
Pre-Balanced
Yes
Nut Dia.
1.650 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
C40S7-1000-2.75
Country of Origin
Japan
Dimensions
Taper Size
CAT40
Nut Dia.
1.650 in
Overall Length
Nose Dia.
2 1/2 in
Compatible Collet Size - Maximum
1 in
Compatible Collet Size - Minimum
0.05 in
Nut Diameter
2.5 in
Details
Item
Collet Chuck
Collet Series
ER25
For Use With
ER Collets
Pre-Balanced
Yes
Min. Collet Capacity
0.0470 in
Coolant Through
Balanceable
No
Max. Collet Capacity
1.000 in
Material
Molybdenum
Projection
2.75 in
Coolant Fed
Coolant Through
Features
Product Type
CAT Collet Chuck
Compatible Collet Wrench
100TG-SPAN
Compatible Collet Series
TG100
Finish
Nickel Chrome
Includes Nut
Nut Included
Includes Coolant Screws
Coolant Screws Included
Shank Type
Taper
Coolant Supply
T.I.R. Tolerance
0 in
Speed - Maximum
20,000 RPM
Description
Collet Chuck, Taper Size CAT40, Min. Collet Capacity 0.0470 in, Max. Collet Capacity 1.000 in, Projection 2.75 in, ER25