  • Mfr # C5001-0750-1.75
  • Zoro # G0184838
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Molybdenum
Pilot Dia.
3/4 in
Body Dia.
1.929"
Pilot Length
0.67 in
Taper Size
CAT50
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C5001-0750-1.75
Country of Origin
Japan
Dimensions
Pilot Dia.
3/4 in
Body Dia.
1.929"
Pilot Length
0.67 in
Taper Size
CAT50
Lock Screw Thread Size
Body Diameter
1.929 in
Lock Screw Size
0.309 in
Pilot Diameter
0.75 in
Details
Material
Molybdenum
Item
Shell Mill Holder
For Use With
Shell Mills
Projection
2.42 in
Coolant Fed
Coolant Through
Runout
Less Than 0.00015 in
Shank Type - Machining
Taper
Features
Accommodates Face Mills with Bore Diameters Ranging from 1/2 in (12mm) to 2 in (50mm), Fine Thread Locking Screw Included, Pilot Diameter Sized for Precision Fit with Cutter, Removable/Replaceable Drive Keys Standard
Measurement System
Inch
Speed - Maximum
30,000 RPM
Contact Type
Single Contact
T.I.R. Tolerance
0.0002 in