  • Mfr # C5001-40-60
  • Zoro # G0184759
Key Features
Material
Molybdenum
Body Dia.
67mm
Lock Screw Thread Size
M20x2.5
Pilot Length
27 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C5001-40-60
Country of Origin
Japan
Dimensions
Body Dia.
67mm
Lock Screw Thread Size
M20x2.5
Pilot Length
27 mm
Taper Size
CAT50
Pilot Dia.
40.00mm
Lock Screw Size
M20
Pilot Diameter
40 mm
Cap Screw Size
0.630 in
Body Diameter
67 mm
Details
Material
Molybdenum
For Use With
Shell Mills
Item
Shell Mill Holder
Projection
87 mm
Coolant Fed
Coolant Through
Features
Accommodates Face Mills with Bore Diameters Ranging from 1/2 in (12mm) to 2 in (50mm), Fine Thread Locking Screw Included, Pilot Diameter Sized for Precision Fit with Cutter, Removable/Replaceable Drive Keys Standard
Shank Type - Machining
Taper
Runout
Less Than 0.00015 in
Measurement System
Metric
Contact Type
Single Contact
T.I.R. Tolerance
0.0002 in
Product Type
Shell Mill Holder
Speed - Maximum
30,000 RPM
Coolant Supply
Coolant Through
Includes Lock Screw
Lock Screw Included
Description
Shell Mill Holder, Taper Size CAT50, Pilot Dia. 40mm, Projection 60mm, Pilot Length 27mm, Body Dia. 67mm, Lock Screw Thread Size 20mm-2.5, For Use With Shell Mill