  • Mfr # H63A-SF0500-6.30CP
  • Zoro # G1680467
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Taper Size
HSK63A
Hole Dia.
1/2 in
Projection
6.3000 in
Coolant Fed
Coolant Through
Nose Dia.
0.9500 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
H63A-SF0500-6.30CP
Country of Origin
Croatia
Dimensions
Taper Size
HSK63A
Hole Dia.
1/2 in
Nose Dia.
0.9500 in
Shank Dia.
Details
Item
Shrink Fit Tool Holder
Projection
6.3000 in
Coolant Fed
Coolant Through
Yes
Projection Gage Line to Nose End
6.30"
Balanced to RPM
24,000
For Use With
Shrink Fit Tools
Includes
Backup Screw
Standards
DIN 69882-8, DIN69893A
Features
Max. Speed
20,000 RPM
Description
Shrink Fit Tool Holder, Hole Dia. 1/2 in, Taper Size HSK63A, Shank Dia. 1/2 in, Projection 6.3000 in, Nose Dia. 0.9500 in, Coolant Fed Coolant Through, Balanced to RPM 24,000, For Use With Shrink Fit Tools, Includes Backup Screw