  • Mfr # H63A-SF1000-6.30CP
  • Zoro # G1680327
Hole Dia.
1 in
Projection
6.3000 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
H63A-SF1000-6.30CP
Hole Dia.
1 in
Shank Dia.
1 in
Nose Dia.
1.7300 in
Projection
6.3000 in
Projection Gage Line to Nose End
6.30"
Description
Shrink Fit Tool Holder, Hole Dia. 1 in, Taper Size HSK63A, Shank Dia. 1 in, Projection 6.3000 in, Nose Dia. 1.7300 in, Coolant Fed Coolant Through, Balanced to RPM 24,000, For Use With Shrink Fit Tools, Includes Backup Screw