  • Mfr # 20566930T
  • Zoro # G1324929
Key Features
Drill Bit Size
17 mm
Overall Length
117 mm
Flute Length
73 mm
Number of Flutes
2
Material - Machining
Carbide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
20566930T
Country of Origin
United States
Dimensions
Drill Bit Size
17 mm
Overall Length
117 mm
Flute Length
73 mm
Shank Dia.
17 mm
Details
Number of Flutes
2
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
TiN
Drill Bit Point Angle
135 Degrees
Primary Material Application
Steel; Stainless Steel; Cast Iron; Non-Ferrous Materials; Super-Alloys and Titanium; Hard Materials
Shank Type - Machining
Straight
Decimal Equivalent
0.6693 in