  • Mfr # 79T037502
  • Zoro # G1163140
/ea
Key Features
Shank Dia.
0.25 in
Number of Flutes
6
Material - Machining
HSS
Finish
TiN
Shank Type - Machining
Straight
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
79T037502
Country of Origin
United States
Dimensions
Shank Dia.
0.25 in
Overall Length
2 in
Details
Number of Flutes
6
Material - Machining
HSS
Finish
TiN
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application
Steel; Stainless steel; Cast iron; Non-Ferrous; Super-alloys and titanium; Hard material
Included Angle
82 Degrees
Decimal Equivalent
0.375 in
Non-Cutting Tip Dia Max
0.09 in