  • Mfr # 41125027E
  • Zoro # G1199172
/ea
Key Features
Overall Length
2 in
Shank Dia.
0.25 in
Number of Flutes
5 - LH; 12 - RH
Finish
Uncoated
Material
Carbide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
41125027E
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2 in
Shank Dia.
0.25 in
Flute Length
0.5 in
Details
Number of Flutes
5 - LH; 12 - RH
Finish
Uncoated
Material
Carbide
Primary Material Application
Steel; Stainless steel; Cast iron; Non-Ferrous; Super-alloys and titanium; Hard material
Decimal Equivalent
0.125 in