  • Mfr # 41312520E
  • Zoro # G1189442
/ea
Key Features
Overall Length
2.75 in
Shank Dia.
0.25 in
Number of Flutes
18 - RH
Primary Material Application
Steel; Stainless steel; Cast iron; Non-Ferrous; Super-alloys and titanium; Hard material
Finish
Uncoated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
41312520E
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2.75 in
Shank Dia.
0.25 in
Flute Length
0.75 in
Details
Number of Flutes
18 - RH
Primary Material Application
Finish
Uncoated
Material
Carbide
Specifications
SB-2
Decimal Equivalent
0.3125 in