  • Mfr # 41156227E
  • Zoro # G1204109
Overall Length
2 in
Material
Carbide
Shank Dia.
0.25 in
Primary Material Application
Steel; Stainless steel; Cast iron; Non-Ferrous; Super-alloys and titanium; Hard material
Finish
Uncoated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
41156227E
Overall Length
2 in
Shank Dia.
0.25 in
Flute Length
0.625 in
Details
Material
Carbide
Primary Material Application
Finish
Uncoated
Number of Flutes
6 - LH; 14 - RH
Specifications
SB-13-D
Decimal Equivalent
0.1562 in