  • Mfr # 41625027E
  • Zoro # G1179408
/ea
Key Features
Overall Length
3 in
Number of Flutes
10 - LH; 26 - RH
Material
Carbide
Shank Dia.
0.25 in
Primary Material Application
Steel; Stainless steel; Cast iron; Non-Ferrous; Super-alloys and titanium; Hard material
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
41625027E
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
3 in
Shank Dia.
0.25 in
Flute Length
1 in
Details
Number of Flutes
10 - LH; 26 - RH
Material
Carbide
Primary Material Application
Finish
Uncoated
Construction
Brazed
Shank Type
Straight
Specifications
SB-6-D
Decimal Equivalent
0.625 in