  • Mfr # 41625030E
  • Zoro # G1173178
/ea
Key Features
Overall Length
3 in
Finish
Uncoated
Material
Carbide
Shank Dia.
0.25 in
Number of Flutes
40 - RH
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
41625030E
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
3 in
Shank Dia.
0.25 in
Flute Length
1 in
Details
Finish
Uncoated
Material
Carbide
Number of Flutes
40 - RH
Primary Material Application
Steel; Stainless steel; Cast iron; Non-Ferrous; Super-alloys and titanium; Hard material
Specifications
SB-6-F
Decimal Equivalent
0.625 in