  • Mfr # 41437520E
  • Zoro # G1200502
/ea
Key Features
Overall Length
3 in
Finish
Uncoated
Primary Material Application
Steel; Stainless steel; Cast iron; Non-Ferrous; Super-alloys and titanium; Hard material
Material
Carbide
Number of Flutes
22 - RH
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
41437520E
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
3 in
Shank Dia.
0.25 in
Flute Length
1 in
Details
Finish
Uncoated
Primary Material Application
Material
Carbide
Number of Flutes
22 - RH
Specifications
SB-4
Type of Cut
Single
Construction
Brazed
Decimal Equivalent
0.4375 in