  • Mfr # CXDCEM1150AP
  • Zoro # G1180132
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Drill Bit Size
11.5 mm
Number of Flutes
2
Shank Dia.
12 mm
Drill Bit Material
Carbide
Drill Bit Point Angle
140 to 142 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CXDCEM1150AP
Country of Origin
United States
Dimensions
Drill Bit Size
11.5 mm
Shank Dia.
12 mm
Flute Length
216 mm
Overall Length
283 mm
Details
Number of Flutes
2
Drill Bit Material
Carbide
Drill Bit Point Angle
140 to 142 Degrees
Coolant Through
Yes
Shank Type
Straight
Decimal Equivalent
0.4527 in