  • Mfr # 3MVS0625N10AH
  • Zoro # G1321167
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Carbide
Number of Flutes
3
End Mill Style
Square
Finish
ALtima® 52
End Mill Application
High Efficiency Milling; Slotting; Traditional Roughing; Finishing
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
3MVS0625N10AH
Dimensions
Neck Length
0.625 in
Overall Length
2.5 in
Shank Dia.
0.125 in
Flute Length
0.094 in
Details
Material
Carbide
Number of Flutes
3
End Mill Style
Square
Finish
ALtima® 52
End Mill Application
Stainless (M) Compatibility
Yes
Shank Type
Straight
Super Alloy (S) Compatibility
Yes
Helix Angle
31 to 35 Degrees
Decimal Equivalent
0.0625 in