  • Mfr # 3MVS0468AH
  • Zoro # G1306887
/ea
Key Features
Material
Carbide
Number of Flutes
3
End Mill Style
Square
Finish
ALtima® 52
End Mill Application
High Efficiency Milling; Slotting; Traditional Roughing; Finishing
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
3MVS0468AH
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1.5 in
Shank Dia.
0.125 in
Flute Length
0.07 in
Details
Material
Carbide
Number of Flutes
3
End Mill Style
Square
Finish
ALtima® 52
End Mill Application
Stainless (M) Compatibility
Yes
Super Alloy (S) Compatibility
Yes
Helix Angle
31 to 35 Degrees
Shank Type
Straight
Construction
Solid
Center Cutting
Decimal Equivalent
0.0468 in