  • Mfr # 305M0053AM
  • Zoro # G505402191
Drill Bit Size
0.53 mm
Shank Dia.
3 mm
Flute Length
6.35 mm
Overall Length
38 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
305M0053AM
Drill Bit Size
0.53 mm
Shank Dia.
3 mm
Flute Length
6.35 mm
Overall Length
38 mm
Depth:Dia. Ratio
9xD
Maximum Drilling Depth
4.76 mm
Drill Length Class
Micro Length
Shank Length
1 2461/10000 in
Drill Diameter Tolerance
+0.00 mm/-0.0003 mm
Details
Item
Micro Drill Bit
Number of Flutes
2
Drill Bit Point Angle
135 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
Flute Type
Spiral
Decimal Equivalent
0.0209
Finish - Machining
AlCrN
List Number
305
Material - Machining
Carbide
Primary Material Application ISO Code
H, K, M, N, O, P, S
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Hardened Steel, Stainless Steel, Steel
Shank Type - Machining
Straight
Secondary Material Application ISO Code
H, K, M, N, P, S
Aircraft Drill
No
Helix Angle
12 Degrees
Web Construction
Web Thinned
Spiral Direction
Right Hand
Material Grade - Machining
High Performance
Web Thinning
Web Thinned
Circuit Board Drill
Circuit Board Drill Not Included
Measurement System
Metric
Standards
ISO 9001:2015 Certified
Secondary Material Application
Number of Coolant Holes
0
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Description
Micro Drill Bit, Drill Bit Size 0.53 mm, Drill Bit Point Angle 135 Degrees , Carbide, AlCrN, +0.00 mm/-0.0003 mm, Spiral, 12 Degrees , High Performance