  • Mfr # 305M0073AM
  • Zoro # G205402170
Drill Bit Size
0.73 mm
Shank Dia.
3 mm
Flute Length
8.13 mm
Overall Length
38 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
305M0073AM
Drill Bit Size
0.73 mm
Shank Dia.
3 mm
Flute Length
8.13 mm
Overall Length
38 mm
Depth:Dia. Ratio
8xD
Maximum Drilling Depth
6.1 mm
Shank Length
1 22/125 in
Drill Length Class
Micro Length
Drill Diameter Tolerance
+0.00 mm/-0.0003 mm
Details
Item
Micro Drill Bit
Number of Flutes
2
Drill Bit Point Angle
135 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
Flute Type
Spiral
Decimal Equivalent
0.0287
List Number
305
Primary Material Application ISO Code
H, K, M, N, O, P, S
Finish - Machining
AlCrN
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Hardened Steel, Stainless Steel, Steel
Shank Type - Machining
Straight
Material - Machining
Carbide
Secondary Material Application ISO Code
H, K, M, N, P, S
Secondary Material Application
Material Grade - Machining
High Performance
Number of Coolant Holes
0
Web Construction
Web Thinned
Aircraft Drill
No
Circuit Board Drill
Circuit Board Drill Not Included
Spiral Direction
Right Hand
Standards
ISO 9001:2015 Certified
Measurement System
Metric
Web Thinning
Web Thinned
Helix Angle
12 Degrees
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Description
Micro Drill Bit, Drill Bit Size 0.73 mm, Drill Bit Point Angle 135 Degrees , Carbide, AlCrN, +0.00 mm/-0.0003 mm, Spiral, 12 Degrees , High Performance