  • Mfr # 305M0165AM
  • Zoro # G705402236
Drill Bit Size
1.65 mm
Shank Dia.
3 mm
Flute Length
12.19 mm
Overall Length
38 mm
Number of Flutes
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
305M0165AM
Drill Bit Size
1.65 mm
Shank Dia.
3 mm
Flute Length
12.19 mm
Overall Length
38 mm
Depth:Dia. Ratio
6xD
Maximum Drilling Depth
9.14 mm
Drill Length Class
Micro Length
Shank Length
1 161/10000 in
Drill Diameter Tolerance
+0.00 mm/-0.0003 mm
Details
Item
Micro Drill Bit
Number of Flutes
2
Drill Bit Point Angle
135 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
Flute Type
Spiral
Decimal Equivalent
0.0649
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Hardened Steel, Stainless Steel, Steel
List Number
305
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application ISO Code
H, K, M, N, O, P, S
Finish - Machining
AlCrN
Material - Machining
Carbide
Web Thinning
Web Thinned
Aircraft Drill
No
Helix Angle
12 Degrees
Circuit Board Drill
Circuit Board Drill Not Included
Secondary Material Application ISO Code
H, K, M, N, P, S
Secondary Material Application
Material Grade - Machining
High Performance
Spiral Direction
Right Hand
Measurement System
Metric
Web Construction
Web Thinned
Standards
ISO 9001:2015 Certified
Number of Coolant Holes
0
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Description
Micro Drill Bit, Drill Bit Size 1.65 mm, Drill Bit Point Angle 135 Degrees , Carbide, AlCrN, +0.00 mm/-0.0003 mm, Spiral, 12 Degrees , High Performance