  • Mfr # 3MVS0938R.020N5AH
  • Zoro # G1352472
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Carbide
Number of Flutes
3
End Mill Style
Corner Radius
Finish
ALtima® 52
End Mill Application
High Efficiency Milling; Slotting; Traditional Roughing; Finishing
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
3MVS0938R.020N5AH
Overall Length
2.5 in
Neck Length
0.5 in
Shank Dia.
0.125 in
Corner Radius
0.02 in
Flute Length
0.141 in
Details
Material
Carbide
Number of Flutes
3
End Mill Style
Finish
ALtima® 52
End Mill Application
Shank Type
Straight
Helix Angle
31 to 35 Degrees
Super Alloy (S) Compatibility
Yes
Stainless (M) Compatibility
Yes
Center Cutting
Construction
Solid
Decimal Equivalent
0.0938 in