  • Mfr # 13555122N
  • Zoro # G1364969
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Carbide
Number of Flutes
2
End Mill Style
Corner Radius
Finish
Uncoated
End Mill Application
Slotting; Traditional Roughing; High Efficiency Milling; Finishing
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
13555122N
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
5 in
Neck Dia.
0.528 in
Shank Dia.
0.5512 in
Neck Length
3.1496 in
Corner Radius
0.02 in
Flute Length
0.6299 in
Details
Material
Carbide
Number of Flutes
2
End Mill Style
Finish
Uncoated
End Mill Application
Shank Type
Straight
Non Ferrous (N) Compatibility
Yes
Helix Angle
30 Degrees
Construction
Solid
Decimal Equivalent
0.5512 in