  • Mfr # 13578742N
  • Zoro # G1315996
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Flutes
2
Primary Material Application
Non-Ferrous
End Grind
Corner Radius
Helix Angle
30°
Corner Radius
0.75 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
13578742N
Country of Origin
United States
Dimensions
0.75 mm
Neck Length
3.937 in
Milling Diameter
20 mm
Flute Length
0.8661 in
Diameter
0.7874 in
Length of Cut
22 mm
Overall Length
152 mm
Shank Dia.
20 mm
Neck Dia.
0.756 in