  • Mfr # 13537500N
  • Zoro # G1311881
Material
Carbide
Number of Flutes
2
End Mill Style
Corner Radius
Finish
Uncoated
End Mill Application
Slotting; Traditional Roughing; High Efficiency Milling; Finishing
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
13537500N
Country of Origin
United States
Dimensions
Neck Length
0.875 in
Overall Length
2.5 in
Neck Dia.
0.36 in
Corner Radius
0.015 in
Shank Dia.
0.375 in
Flute Length
0.5 in
Details
Material
Carbide
Number of Flutes
2
End Mill Style
Finish
Uncoated
End Mill Application
Helix Angle
30 Degrees
Shank Type
Straight
Non Ferrous (N) Compatibility
Yes
Center Cutting
Yes
Decimal Equivalent
0.375 in