  • Mfr # 13531504N3
  • Zoro # G1346559
Material
Carbide
Number of Flutes
2
End Mill Style
Corner Radius
Finish
Uncoated
End Mill Application
Slotting; Traditional Roughing; High Efficiency Milling; Finishing
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
13531504N3
Country of Origin
United States
Dimensions
Shank Dia.
0.315 in
Corner Radius
0.059 in
Overall Length
2.5197 in
Neck Dia.
0.299 in
Neck Length
1.0236 in
Flute Length
0.374 in
Details
Material
Carbide
Number of Flutes
2
End Mill Style
Finish
Uncoated
End Mill Application
Shank Type
Straight
Helix Angle
30 Degrees
Non Ferrous (N) Compatibility
Yes
Center Cutting
Yes
Construction
Solid
Decimal Equivalent
0.315 in