  • Mfr # 158M02N06-0.1RA
  • Zoro # G1370657
/ea
Key Features
Material
Carbide
Number of Flutes
4
End Mill Style
Corner Radius
Finish
ALtima Xtreme Coating
Length of Cut
3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
158M02N06-0.1RA
Country of Origin
United States
Dimensions
Length of Cut
3 mm
Cutter Dia.
2 mm
Shank Dia.
6 mm
Overall Length
63 mm
Corner Radius
0.1 mm
Neck Length
6 mm
Neck Dia.
1.9 mm
Details
Material
Carbide
Number of Flutes
4
End Mill Style
Finish
ALtima Xtreme Coating
End Mill Application
High Efficiency Milling; Slotting; Traditional Roughing; Finishing
Helix Angle
35 to 38 Degrees
Shank Type
Straight
Hardened (H) Compatibility
Yes
Series
TuffCut DM
Decimal Equivalent
0.0787 in