  • Mfr # 14010000T
  • Zoro # G1200426
Key Features
Milling Diameter
1 in
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
Length of Cut
1-1/2 in
End Mill Cutting Type
Roughing/Finishing
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
14010000T
Country of Origin
United States
Dimensions
Milling Diameter
1 in
Length of Cut
1-1/2 in
Shank Dia.
1 in
Overall Length
4 in
Radius
1/2 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
End Mill Cutting Type
Roughing/Finishing
Helix Angle
30 Degrees
Series
TuffCut GP
Super Alloy (S) Compatibility
Yes
Finish
TiN
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
End Mill Style
Ball
Non Ferrous (N) Compatibility
Hardened (H) Compatibility
Stainless (M) Compatibility
End Mill Application
High Efficiency Milling; Slotting; Traditional Roughing; Finishing; 3D Surfacing
Shank Type
Straight
Steel (P) Compatibility
Center Cutting
Decimal Equivalent
1.0000 in