  • Mfr # 14019680T
  • Zoro # G1176599
/ea
Key Features
Milling Diameter
5 mm
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
Length of Cut
20 mm
End Mill Cutting Type
Roughing/Finishing
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
14019680T
Country of Origin
United States
Dimensions
Milling Diameter
5 mm
Length of Cut
20 mm
Shank Dia.
5 mm
Overall Length
51 mm
Radius
2.5 mm
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
End Mill Cutting Type
Roughing/Finishing
Helix Angle
30 Degrees
Non Ferrous (N) Compatibility
Yes
End Mill Application
High Efficiency Milling; Slotting; Traditional Roughing; Finishing; 3D Surfacing
Hardened (H) Compatibility
Yes
Finish
TiN
Shank Type
Straight
End Mill Style
Ball
Steel (P) Compatibility
Series
TuffCut GP
Stainless (M) Compatibility
Cast Iron (K) Compatibility
Super Alloy (S) Compatibility
Center Cutting
Tool Construction
Solid
Decimal Equivalent
0.1968 in