  • Mfr # 16562990T
  • Zoro # G1196016
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
End Mill Cutting Type
Roughing/Finishing
Shank Dia.
0.6299 in
Helix Angle
30 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
16562990T
Country of Origin
United States
Dimensions
Shank Dia.
0.6299 in
Overall Length
2.9921 in
Flute Length
0.7874 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
End Mill Cutting Type
Roughing/Finishing
Helix Angle
30 Degrees
End Mill Application
High Efficiency Milling; Slotting; Traditional Roughing; Finishing; 3D Surfacing
Finish
TiN
Workpiece Compatibility
Steel; Stainless steel; Cast iron; Non-Ferrous; Super-alloys and titanium; Hard material
End Mill Style
Ball
Shank Type
Straight
Center Cutting
Yes
Decimal Equivalent
0.6299 in