  • Mfr # 11450000T
  • Zoro # G1185586
Key Features
End Mill Style
Square
Number of Flutes
4
Overall Length
3 in
Shank Dia.
1/2 in
Finish - Machining
TiN
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
11450000T
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
3 in
Shank Dia.
1/2 in
Length of Cut
1 in
Diameter
Details
End Mill Style
Square
Number of Flutes
4
Finish - Machining
TiN
Helix Angle
30 Degrees
End Mill Cutting Type
Roughing with Chipbreaker
End Mill Material
Carbide
Application
High Efficiency Milling; Slotting; Traditional Roughing
Primary Material Application
Steel; Stainless Steel; Cast Iron; Super-Alloys and Titanium; Hard Materials
Center Cutting
Yes
Shank Type
Straight
Decimal Equivalent
0.5000 in