  • Mfr # 13812504CE
  • Zoro # G1329409
/ea
Key Features
Material
Carbide
Number of Flutes
3
End Mill Style
Square
Finish
CERAedge®
End Mill Application
High Efficiency Milling; Slotting; Traditional Roughing; Finishing
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
13812504CE
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1.5 in
Shank Dia.
0.125 in
Flute Length
0.5 in
Details
Material
Carbide
Number of Flutes
3
End Mill Style
Square
Finish
CERAedge®
End Mill Application
Non Ferrous (N) Compatibility
Yes
Shank Type
Straight
Helix Angle
36 Degrees
Decimal Equivalent
0.125 in