  • Mfr # 13818756NR.015
  • Zoro # G1308110
/ea
Key Features
Material
Carbide
Number of Flutes
3
End Mill Style
Corner Radius
Finish
Uncoated
End Mill Application
High Efficiency Milling; Slotting; Traditional Roughing; Finishing
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
13818756NR.015
Country of Origin
United States
Dimensions
Shank Dia.
0.1875 in
Corner Radius
0.015 in
Neck Dia.
0.177 in
Neck Length
0.75 in
Overall Length
2 in
Flute Length
0.25 in
Details
Material
Carbide
Number of Flutes
3
End Mill Style
Finish
Uncoated
End Mill Application
Helix Angle
36 Degrees
Shank Type
Straight
Non Ferrous (N) Compatibility
Yes
Construction
Solid
Center Cutting
Yes
Decimal Equivalent
0.1875 in