  • Mfr # 17837532NA
  • Zoro # G1360026
Material
Carbide
Number of Flutes
5
End Mill Style
Corner Radius
Finish
ALtima®
End Mill Application
High Efficiency Milling; Slotting; Traditional Roughing; Finishing
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
17837532NA
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
6 in
Corner Radius
0.015 in
Neck Length
3.375 in
Shank Dia.
0.375 in
Neck Dia.
0.36 in
Flute Length
1.25 in
Details
Material
Carbide
Number of Flutes
5
End Mill Style
Finish
ALtima®
End Mill Application
Shank Type
Straight
Helix Angle
38 Degrees
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
Steel (P) Compatibility
Yes
Super Alloy (S) Compatibility
Stainless (M) Compatibility
Construction
Solid
Center Cutting
Decimal Equivalent
0.375 in