  • Mfr # 17862518AW
  • Zoro # G1322138
Material
Carbide
Number of Flutes
5
End Mill Style
Corner Radius
Finish
ALtima®
End Mill Application
High Efficiency Milling; Slotting; Traditional Roughing; Finishing
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
17862518AW
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
3.5 in
Corner Radius
0.125 in
Shank Dia.
0.625 in
Flute Length
1.25 in
Details
Material
Carbide
Number of Flutes
5
End Mill Style
Finish
ALtima®
End Mill Application
Steel (P) Compatibility
Yes
Shank Type
Weldon
Helix Angle
38 Degrees
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
Stainless (M) Compatibility
Super Alloy (S) Compatibility
Center Cutting
Decimal Equivalent
0.625 in