  • Mfr # 27750002N5B
  • Zoro # G1311111
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Flutes
4
Milling Diameter
1/2 in
Center Cutting
Yes
End Mill Application
High Efficiency Milling; Slotting; Traditional Roughing; Finishing
End Mill Style
Corner Radius
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
27750002N5B
Country of Origin
United States
Dimensions
Milling Diameter
1/2 in
Corner Radius
0.015 in
Length of Cut
5/8 in
Neck Length
2.5 in
Shank Dia.
Overall Length
6 in