  • Mfr # 2XDSS7283A
  • Zoro # G1355686
Key Features
Material - Machining
Carbide
Number of Flutes
2
Primary Material Application
Steel; Stainless steel; Cast iron; Super-alloys and titanium; Hard material
Included Angle
140°-142°
Material Application
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
2XDSS7283A
Drill Bit Size
18.5 mm
Flute Length
70 mm
Overall Length
133 mm
Shank Diameter
20 mm
Diameter
0.7283 in