  • Mfr # 27862539B
  • Zoro # G1306239
Key Features
Material
Carbide
End Mill Style
Corner Radius
Finish
ALtima® Blaze
End Mill Application
High Efficiency Milling; Slotting; Traditional Roughing; Finishing
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
27862539B
Shank Dia.
0.625 in
Overall Length
4 in
Corner Radius
0.19 in
Flute Length
2.125 in
Details
Material
Carbide
End Mill Style
Finish
ALtima® Blaze
End Mill Application
Steel (P) Compatibility
Yes
Super Alloy (S) Compatibility
Yes
Helix Angle
40 Degrees
Cast Iron (K) Compatibility
Shank Type
Straight
Stainless (M) Compatibility
Construction
Solid
Decimal Equivalent
0.625 in